شاعران خراسان پرچمدار شعر معاصر

جواد گنجعلي گفت :در اين دو سه سال اخير شعر خراسان به جايگاه اصلي خود رسيده و شاعران جوان توانسته‌اند خودشان را پيدا كنند.

جواد گنجعلي مسئول روابط عمومي شوراي شعر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي خراسان رضوي در گفت‌وگو با خبرنگار شبستان ضمن بيان مطلب فوق گفت: شعر خراسان كم‌كم دارد دوره گذار را پشت سر گذاشته وارد قلمرو جديدي از شعر و ادبيات مي‌شود توضيح اين كه روزگاري موتيوهاي غالب شعر معاصر تاثيرهاي مثبت و منفي خود را بر شعر جوان خراسان نيز گذاشته بود اما امروزه شعر خراسان دارد به قابليتهاي مستقل ويژه خودش نايل مي‌شود و همانگونه كه در تاريخ شعر فارسي بوده دارد به سوي پرچمداري شعر كشور حركت مي‌كند.

 شاعر مجموعه شعر ''چهارم شخص مفرد'' همچنين گفت: در سال گذشته علي معلم دامغاني در انجمن ادبي شعر امروز در مشهد حضور يافت و هنگامي كه شعر جوانان مشهد را شنيد عين عبارتي كه به كار بردند اين بود كه شعر جوان خراسان مرا شگفت زده كرد يكي دو هفته پيش هم كه مقام معظم رهبري به مشهد تشريف آورده بودند از شعر جوان مشهد ابراز رضايتمندي فرمودند.

وي در ادامه گفت: شعر جوان خراسان با تكيه بر غناي ادبيات كلاسيك فارسي و فرا چشم داشتن ادبيات معاصر جهان با گذار از مرحله تجربه به سويي مي‌روند كه فضاهاي جديدي را به روي شعر معاصر كشور بگشايند. وي درباره ارائه راهكارهايي جهت بالندگي سريعتر شعر جوان گفت: ما خراسانيها به دليل نجابتي كه جبلي ماست متاسفانه يا خوشبختانه در جشنواره‌هاي عمومي و كشوري كمتر حاضر مي‌شويم به همين دليل بسياري از چهره‌هاي پيشتاز شعر ما چندان شناخته شده نيستند. استاداني از قبيل: محمدباقر كلاهي اميري، غلامرضا شكوهي، رضا دبيري جوان، تقي خاوري و ... كه داراي شان ارجمندي در عرصه ادب فارسي مي‌باشند.

وي در پايان گفت: در خراسان كه مهد ادب فارسي است همواره كمبود يك جايزه بزرگ و معتبر ادبي كه شايان شان خيامها و فردوسيها باشد احساس مي‌شود كه اميدوارم اصحاب فرهنگ و ادب نسبت به رفع اين كمبود اقدام نمايند تا زمينه تعامل مناسبتري بين شاعران جوان و پيش كسوت فراهم آيد.

/ 18 نظر / 29 بازدید
نمایش نظرات قبلی
رضا آشفته

با تبريک به شاعران موفق و جوان خراسانی که ريشه در شعر فردوسی و عطار و خيام و اخوان ثالث و ديگر نام آوران شعر اين خطه ی کهن دارند .

قاسم رفيعا

ما سالهاست که ديگر پرشين بلاگ را بوسيده ايمو گذاشته ایم کنار امیدوارم اصلاح کنید در ضمن من با چند کار به روزم

فاطمه اختصاری

سلام. مرسی که من و این وبلاگ تازه متولد شده رو تنها نذاشتین. راستی من رو لینک کردین؟ من که ندیدم. لینکتون اضافه شد. بازم منتظرتونم هاااااااااااا

سید مهدی موسوی

سلام... خود جواد می داند که چقدر خودش و شعرش را دوست دارم اما فکر می کنم بعضی قسمتهای حرف زیاد درست نبود مثلا تنها شرکت کردن در جشنواره ها باعث شهرت یا رسیدن صدا به دیگر اقصی نقاط ایران نمی شود همانطور که خود جواد و مخصوصا دوستان حوزه یا شهرستانهایی مثل نیشابور به تمام جشنواره ها می روند و نتیجه ی دلخواه آنجور که باید حاصل نمی شود یا خوش آمدن جناب آقای خامنه ای اصلا نمی تواند دلیلی بر خوب بودن شعری باشد و نکات کوچکی از این قبیل که مطمئنا جواد بیشتر به آنها توجه خواهد کرد...

سید مهدی موسوی

مشکل - خودپرچمداربینی - نه فقط در خراسان بلکه در همه جای ایران دیده می شود و آدم را یاد حکومتهای خودمختار در دوران ضعف حکومت مرکزی و یکپارچه می اندازد در همه جای ایران شاعران خوبی چون جواد یافت می شوند اما به جای آنکه به تبیین شعر فارسی بپردازند سر تاریخها و استانها دعوا می کنند و در جلسه ای در مورد غزل امروز شاهد هستیم که بحث به جای آنکه سر مباحث تئوریک باشد دعوایی است سر پرچمداری و آغاز که از کی و کجا بود... همه تاریخ ادبیاتی فکر می کنیم متاسفانه!! مسائل قومیتی در دنیای امروز حل و خوشبخانه نابود شده است و امیدوارم روزی برسد که همه تنها به ادبیات فکر کنیم...

رضا عابدين زاده

سلام به جواد و آقای موسوی................اول اينکه خبر شبستان تا حدودی حس و حال جواد را نتوانسته منتقل کند((چون اين مصاحبه احتمال فکر کنم کار شبستان است)) ....با اينکه حرف آقای موسوی را کاملا درک می کنم اما بايد بگويم خو آقای موسوی آنقدر جواد را می شناسد که من نگويم جواد اصلا اهل حکومت بازی و دعوا بر سر اسم و منطقه باشد..........حرفهای جواد بيشتر حالت خبری دارند............و من هم معتقدم همه جا به وفور هم شاعر خوب هست هم بد...........در اين ميان فقط خود شعر مطرح است................با احترام فراوان به دکتر موسوی و جواد گنجعلی که هر دو دغدغه ی شعر دارند.......خوب و خوش يا حق

رضا عابدين زاده

و اینکه جشنواره های مملکت ما جکی بيشتر نيستند

رضا عابدين زاده

اصلاح می کنم......به ندرت شاعر خوب....به وفور شاعر بد

بيتا

می بخشيد که سر زده اومدم خوشحال می شم اگه به من سر بزنيد