نقدی بر مجموعه دری بر پاشنه اندوه- دکتر هادی منوری

«دری بر پاشنه اندوه» در روزگار قحطی شعر شپید، غنیمتی است که 120 بار[صفحه] آدم را سیراب می‌کند. این کتاب در صفحات کاهی یا به قول امروزی‌ها (نخودی)‌، از سوی انتشارات سخن‌گستر سال 1387 در مشهد مقدس چاپ شده است.

«دری بر پاشنه اندوه» عاشقانه غمگینی است؛ کسی است که می‌گوید: «سزار نیستم که شمشیر خشمم را در سینه بیگناهی غلاف کنم» هلنا!/ هلنا!/ هلنا!/ من/ عالیجناب دلتنگی هستم/ که زوزه سوزناک سگم/ کمر آنجلس را شکست/. (ص 8)

این شاعر اندوه را می‌تکاند/ از تیکه پیراهنش به چند نمونه از اندوه شاعر نگاه می‌کنیم(ص10)‌

زندگی چیز غم‌انگیزیست/ حتی اگر فیل باشی/ زندگی چیز غم‌انگیزی است (ص17 و 23)‌

اندوه، وجه مشخصه غالب اشعار این مجموعه است؛ حتی جایی که اسمی از غم و اندوه نیست، باز هم در بر پاشنه اندوه می‌چرخد، نگاه کنید. مهربانم! بگذار اعتراف کنم پدرم تمام عمر بوی بیمارستان می‌داد/ مادرم جوانی‌اش را ندیده بود/ و من زخمی که سال ببر روی دستشان گذاشت/.

شاعر حتی اگر دروغ هم بگوید، شاعرانه است و آدم وقتی می‌فهمد که ببیند با ناراحتی فریاد می‌زند «من خوشحالم» آن وقت به عمق غم‌های او فکر می‌کند و تازه می‌فهمد که با بعضی از مردم باید چنین سخن گفت:
غمگین نیستم اگر/ هواپیماها را از نزدیک ندیده‌ام!/ غمگین نیستم اگر/ مرزها مزه چاقو می‌دهند/ در سرم/ خیابان‌های شلوغی است که/ به زادگاهم نمی‌ماند/ غمگین نیستم اگر از سفره‌های نذری/ برایم مشکل‌گشا بیاوری/ ...آیا واقعا این آدم غمگین نیست؟! پس چرا این راه را برای گفتن حرف‌هایش انتخاب کرده است.

 

برای خواندن متن کامل اینجا را کلیک کنید

/ 8 نظر / 59 بازدید
منا جانمحمدیان

به روزم با روز بی روز چه فرقی میکند! مهم فراهم شدن بهانه ایست تا تو بیایی

منا جانمحمدیان

به روزم با روز بی روز چه فرقی میکند! مهم فراهم شدن بهانه ایست تا تو بیایی

شهره

سلام... متن کامل خودتو خوندم... از شعرا خوشم اومد... خوشحالم که سبک شعری متفاوت شده... و سالها این اتفاق می افتاد که زبانمون به روز اما شعر قدیمی بود...هرچند هنوز هم هست اما الان شاعرای جوون خیلی بهتر شدن... به هر حال من هم به روزم... اگه ومدی بخون... و اگه خوندی نظر بده...[خداحافظ]

رضا عابدین زاده

از شما سپاسگذارم............

لیلا حکمت نیا

سلام شاعر گرامی . . پیراهنم از راه راههایی که به خلیج می رسد بو گرفته ،فقط باید مشق بنویسم برای بچه های امشب آن مرد نیامد و موهای مادر از عزا هم گرفته است (نفت از موی سامری بالا می کشد - جراید !) با جنازه ای در گلویم گره می خورم بالا می آوری سرگیجه هایم را به کورترین نقطه ی خیابان (قند توی دل دریا آب می شود - من قهوه ام را تلخ می خورم آقا ) . . سورنا به روز است منتظر نقد ارزشمندتان هستم .

صادق دارابی

نه مسافرخانه هاي جهان مرا مي شناسند ونه نشاني زنان محبوبم را □ منتظرم

برزویه کاویانی

دوستان و هم میهنان ارجمند : با درود چنانچه به اینترنت پرسرعت دسترسی دارید این CD را که یک کتابخانه دیجیتالی ارزشمند از کتابهای کمیاب و ممنوعه در ایران بوده و شامل بیش از 100 عنوان کتاب و دهها مقاله روشنگر و آگاهی بخش در زمینه های : دین و مذهب ٬ سیاست و تاریخ از نویسندگان و خردورزان بزرگ ایران و جهان است ٬ دانلود کرده و مطمئن باشید ارزش آن بسیار بیشتر از وقت و هزینه ایست که برای دانلود این مجموعه صرف خواهید نمود : http://www.2shared.com/file/3810269/e731452b/Digital_Library__No1.html پس از دانلود , باید با کمک نرم افزار Winrar آنرا از حالت فشرده خارج و سپس فایل Image بدست آمده را با Nero یا نرم افزارهای مشابه روی CD رایت کرد.

جلال کیانی

با سلام از نقد ارزشمند جناب آقای دکتر منوری استفاده کردیم برایشان آرزوی موفقیت دارم با احترام[گل]